Czym jest taniec uliczny

To, że świat się zmienia jest bardzo utartym frazesem. Zmienia się wiele aspektów życia, w tym formy spędzania wolnego czasu. Tak też jest z tańcem, bo obok tego tradycyjnego, pojawił się nowoczesny – uliczny.

Szkoły Tańca nie mogą narzekać na brak zainteresowanych. Oferta jest szeroka, a młodzi ludzie częściej decydują się na coś, co nazywa się street dance, niż na taniec tradycyjny – towarzyski. Taniec uliczny, podobnie jak klasyczny, ma swoich wiele odmian. Określa się nim głównie te tańce, które powstały w Stanach Zjednoczonych od początku lat 60. i były wyrazem sprzeciwu wobec panujących wzorców.

Street dance został tak nazwany, ponieważ młodzi ludzie swoje ekspresje wyrażali w takich miejscach jak zaułki, ulice, parki, klatki schodowe, boiska itp. To, co je wyróżnia to głównie spontaniczność. Można ją więc zauważyć w takich tańcach jak: hip hop, house dance, punk dance, cha cha slide czy breakdance i jego wiele odmian.

Taki też taniec mocno wpłynął na popkulturę i społeczeństwo. Pojawia się coraz więcej filmów, które za główną tematykę wybierają właśnie ten rodzaj tańca. Wiele szkół tańca rozszerza swoją ofertę o nowe zajęcia, zaś niektóre ośrodki kultury organizują festiwale, zawody taneczne bądź konkursy poświęcone tej dyscyplinie tańca.

Co warte uwagi, taniec uliczny nie jest już tak do końca uliczny, ponieważ praktykuje się go już właśnie w specjalnych placówkach, jak szkoły tańca.